Düğünler de bencilce davranmanın sizlere nasıl yansıyacağını anlattığım bu yazımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

20 yıllık meslek hayatımda sayısız gerçekleştirdiğim Düğün etkinliklerinden edindiğim gerçek tecrübeler ile sizlere kalabalıklar nasıl mutlu edilir ve nelerden rahatsız olurlar” bunları aktaracağım.

Aktarıma başlamadan önce 2018 yılında Bodrum da gerçekleştirdiğim bir düğün organizasyonu sürecinde çift imin düğün öncesi ve sonrası yaşadığı/yaşattığı hatalardan bahsetmek istiyorum . Türkiye’de doğmuş iki farklı Sosyal, Kültürel ve Ekonomik yapıda yetişmiş olan çiftim ABD de yaşayan Türklerden. Dominant bir gelin, sessiz bir damat profili gözlemlediğim çiftim aslında düğün yapmak istemiyorlar ancak Türkiye de ailelerinin baskılarına dayanamayarak düğün yapma kararı alarak bu özel günün planlayıcı olarak beni seçtiler. Başlangıçta her şey çok yolundaydı. Düğün Planlamak için Türkiye ye gelen ne istediğini bilen gelin hanım bana düğünü ile ilgili tüm isteklerini detaylı bir şekilde anlatmıştı. Damat bey işleri nedeni ile ABD deydi.Hoş düğün gününe kadar damadı hiç görmediğimi yazıyı yazarken fark ettim 🙂

Her zamanki sürecimiz olan görüşme sonrası teklif ve onay süreçlerinden sonra gelin hanım bana ”Serdar’cığım her şey tamam bundan sonraki süreci kayın pederim ile sürdürmeni rica ederim” dedi. Bu durum yılda bir kaç kez başıma geldiğinden zor bir sürece gireceğimi fark etmiştim. Tamam dedim. Kayın peder ile iletişime geçtiğimde beni Hadım köy de bulunan fabrikasına sözleşme için davet etmişti. Fabrikaya gittiğimde tam bir esnaf adam vardı karşımda , yıllarca küçük atölyesinde çalıştıktan sonra fabrika kurmuş Türkiye ve hatta Dünya ya ürün imal eden tanınmış bir markanın sahibiydi. Öncelikle teklifimizde verdiğimiz rakamın yarısını teklif etti, üç aşağı beş yukarı derken birbirimizi tarta tarta bir kıvama geldik ve el sıkıştık , hemen peşinden ”4 aylık çek veririm ama” demesi ile yeni bir paradoks sürecine girdik çıktık derken bir gün kayın peder bana telefon açarak beğendiği davetiye modelini tarif etti , hatta bir yakının düğününde çok beğendiği davetiye örneğini de bana gönderdi. Bu durumu paylaştığım gelin hanımdan gelen tepkiyi gördüğümde ta taa dedim 🙂 beni çok zor bir süreç bekliyordu çünkü iki ayrı Dünyanın insanın arasında köprü olmak zorunda kalacaktım.

Kayın peder alaylı başarılı bir esnaf iken gelin ABD de eğitim almış orada iyi bir şirkette üst düzey bir profildi. Sert bir dil ile ”asla olmaz Serdar’cığım ben hallederim” diyerek telefon görüşmesini sonlandırdık. Erkek tarafının ( Anne,Baba,Teyze,Amca) Gelin hanım ( Sadece Gelin ) ile çatışmasını yaşayarak geldiğimiz düğün günü düğün organizasyonumuz, damadın babasının sahibi olduğu ancak tatil köyü ucuz tatil hizmeti vaad eden otelinde gerçekleşecekti. Tahmin edersiniz ki gelin burada bu düğünü asla yapmak istemiyor sırf burada bu düğün olacağı için zaten herkese negatif enerji saçıyordu.

Konuyu kısaltmak düğün günü üzülerek tanık olduğum onlarca detayı bir yana bırakarak size gecenin sonunu aktaracağım ; Açık hava düğünü olduğunda 00:00 a kadar kullanabileceğimiz yasal sınırın son 15 dakikasına girdiğimizde damadın babası personeli ile birlikte halay çekmek istediğini bana aktardığında inisiyatif kullanarak ‘tabii’ dedim zaten başkaca bir şansımda yoktu. Şarkıyı girdiğimizde ekibi ile büyük bir halay çemberi oluşturan baba, birinci dakikada büyük bir şok ile sahada müziksiz kalmasını sağlayan tabiki DJ in yanında soluğu alan fevri gelin di :/ ..

Davetiyesinden menüsüne,dekorundan sahnesine kadar tüm gece yabancılık çeken bir damat tarafı ile biten düğünde insan ister istemez şunu soruyor ? Değer mi ? Bir ömür birlikte yaşamaya karar verdiğin adamın ailesine karşı ‘Kötü Gelin’ olmak, kendinden olayın başında soğutmak, mutlu bir evlilik tablosu ile eşleştirilebilir mi ? Evliliklerde Ailelerin önemini çok büyüktür. Her iki tarafında gönlünü yapmanız gerektiğini hatırlatarak devam ediyorum.

Düğün organizasyonunuzda bencil davranarak her unsuru kişiselleştirmemek gerekir, Sizin düğününüze katılacak bir misafirin giyim, bakım, makyaj, takı gibi giderlere para harcadığını hatta çift olarak katılanların ikiye katlayan masrafları olduğunu unutmayın. Bir düğüne katılmak lütuf tur ve davetinize icabet eden misafirlerinizin gönlünü hoş tutmanız gerekmektedir. Örneğin ; Konuklarınızın profilini en iyi siz bilirsiniz 300 kişilik bir düğünde 100 kişi erik dalı ile mutlu olacak ise 3 dakikalık o şarkıyı bir şekilde listeye almalısınız. Menü seçimlerini buna göre yapmalı, oturma planını buna göre eşleştirmeli siniz. Misafirlerinizin anlamadığı dilden veya tarzdan devam ettireceğiniz tüm bir gece nin size geri bildirimi ‘Kötü’ olarak yansıyacak, muhtemelen sizde olur mu şu kadar harcadık her detay ile tek tek uğraştık nasıl olur şaşkınlığı yaşayacaksınız. Ama unutmayın ki sizin zevkleriniz , sizin anlayışınız tüm misafirler de tek taraflı kabul görmez.

Düğünler Ülkemizde son derece önemli toplanmalar dır. Her iki taraf Aile, Akraba,Arkadaş ve Komşularının birbirini tanıması , gözlemlemesi, kaynaşması ve gelin damadın desteklenmesi için eğlenceli bir şekilde gerçekleştirilen organizasyonlardır. Bu sebepten keyifli bir düğün organizasyonu için konuk profilinizi gözlemlemeyi , onları da mutlu edecek Küçük aktiviteleri düğününüzde barındırmanızı öneriyorum.

Misafirlerin düğünlerde en çok sevdikleri,değer verdikleri ve gözlemledikleri şeylere bakalım ;

 1. Gelinlik
 2. Gelin girişi
 3. Nikah Merasimi
 4. Dekor
 5. Düğün yeri (ortam, alan vb.)
 6. Çiftler salona giriş yaptığında yüzlerinde ifade
 7. Her iki Aile bireylerinin kostümleri / Makyajları / Takıları
 8. Müzikler
 9. Menü ve içkiler
 10. Takılan takıları gözlemlemek
 11. Fotoğraf çektirmek
 12. İnstagram Etiketi
 13. Garson kostümleri
 14. Eğlence
 15. Masalarının konumu ve masadaki konuklar
 16. Gelin ve damadın kendileri ile olan iletişimi

Misafirlerin düğünlerde en az sevdikleri,nefret ettikleri ve önemsemedikleri şeylere bakalım ;

 1. Konuk kartları
 2. Düğün hediyeleri
 3. Davetiye
 4. Çiçek atma gösterisi
 5. Sarhoş konuklar
 6. Çiçekler
 7. Dans etmeye kalktıklarında henüz bitmemiş tabağının kaldırılması
 8. Tatlı / Pasta
 9. Arka masaya yerleştirilmek
 10. Konuk listesinde adının atlanması
 11. Tanımadığı konuklar ile aynı masayı paylaşmak
 12. Sevdiği şarkının çalmaması
 13. Limitli içki
 14. Ana yemekte Tavuk içerikli yemek
 15. Toplu fotoğraf çekimleri ( Masalarda )
Serdar Özen

Misafirlerin düğünlerde en çok heyecanlandıkları şeylere bakalım ;

 1. Mutlu bir çift görmek ve onların mutluluğunu paylaşmak
 2. İnsanlarda sosyalleşmek
 3. Ücretsiz pahalı bir menüyü servis almak
 4. Herkesin gözünde ışıldamak için giyinmek, Makyaj yapmak
 5. Yeni bir mekana gitmek
 6. Canlı Müzik dinlemek
 7. Limitsiz içki içmek
 8. Dans etmek

Düğününüze katılan herkesi memnun etmenizin mümkün olmadığının bilinci ile mutlulukları maksimuma çıkartmanıza destek olmak için paylaştığım yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler

Serdar Özen

CEVAP VER