Birinci adım : Sakin olun! Unutmayın ki Su bulanık !

Büyük gününüzü planlarken düşünmeniz gereken çok şey var biliyorum.Bugünlerden sonra düğün tarihiniz takvimin neresinde olursa olsun Dünya’da hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını unutmayın. Düğün veya davetiniz tam da Korona virüsü krizinin ortasına denk geldiyse merak etmeniz, sinirlerinize hakim olamamanız çok normal.

Şu anda ister Ülkemizde ister Yurt dışında bir düğün planlıyorsanız Covid-19 nedeni ile tüm sektörün etkinlendiğini ve hareket edemez duruma geldiğini bilmenizi isterim.Ve bu durum halen sürmesi nedeni ile düğün tarihinizi ertelemekten başka bir çareniz kalmıyor.Yaşanan bu kriz sana veya Ülkemize özel bir durum değildir.

Ben Serdar Özen olarak sizlere en yakın erteleme tarihinizi 2021 yılı olarak tavsiye ediyorum. Ancak bunun ile birlikte Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 07/05/2020 tarihinde paylaştığı demeç’i dikkate aldığımda Eylül 2020 itibari ile toplu etkinliklere önemli kurallar ile izin verilebileceği şeklinde yorumlayabiliyorum.

Otellerin ve Düğün mekanlarının Pandemi den korunması için getirilecek sağlık kurallarına uyum sağlamasını göz önünde aldığımda 2021 e kadar beklemek yapılabilecek en uygun hareket olacaktır diye düşünüyorum. Yeni kurallara adaptasyon sürecini izlemekte fayda var.

Peki her şeyim hazırdı ve düğün günümü bekliyordum diyenler ne yapmalı ?

Düğün planlayıcınız, mekan, mönü, müzisyenler, video ve fotoğraf ekibi, temelde gün içinde yer alan herkes ile “Potansiyel bir yedekleme planına göz atın ve düzenlemeler yapın. Düğün tarihinizin değişmesi için erken alternatif tarihler alın,” “Amaç, tüm sevdiklerinizin büyük gününüze güvenli bir şekilde katılmasını sağlamaktır, böylece herkes sizin yanınızda olabilir.Tarihi değiştirmeyi düşünün; düğünü yapmak ve herkes için iyi hissettiren bir tarihe taşımak tüm tarafların güvenle kutlama yapabilmesini sağlayacaktır.”

Tüm bunların yanı sıra ‘SANAL BİR DÜĞÜN PLANLAMA’ yı düşünebilirsiniz.

Evlilik evini kiralayanlar , evini düzenler in askıda kaldığı şu dönemde sanal bir nikah merasimi yapmaları, sonrasında düğün organizasyonunu planlamalarını mantıklı olacaktır. Düğün organizasyonunuzu iptal etmeyin çünkü şu hayatta bir kere böyle bir şansınız olacak ,Düğün organizasyonunuzu erteleyerek hayat akışınızı devam ettirmelisiniz.

Bu süreçteki uzun araştırmalarım neticesinde Dünya genelinde paylaşılan haberlerin bizlere ışık tutmayacağına kanaat getirdim. Bu pandemi’den kurtulmamız için gereken tek haber ‘AŞI BULUNMUŞTUR’ olacaktır. 1 kişiden 8 milyar kişiye bulaşan Covid-19 virüsü Düğün sektörünün daha önce tecrübe ettiği bir sınav değildir.Düğün sektöründe hizmet veren sert ve kesin konuşan sağlayıcılara itibar etmeyiniz. Eğerki keskin konuşan bir planlayıcı ile karşılaşırsanız ona tıp fakültesi diplomasını sorunuz 🙂 var ise sağlık alanında çalışmasının daha faydalı olacağını söyleyiniz.

Hükumetimiz tarafından kurulan Coronavirüs Bilim kurulundan gelecek adımlar doğrultusunda Hükumetimizin bildirilerini bekleyiniz.

Bu süreçte ‘Nişan Organizasyonu’ için bekleyenlere tavsiyem evinizde , evinizin bahçesinde az davetli ile butik organizasyon yapmanıza bir engel yok. ( Maske ve kullan at ürünler kullanarak )

Mevcut koronavirüs salgını (COVID-19), Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir salgın ilan edildi. Durum değiştikçe, düğününüzü nasıl etkileyebileceği konusunda size en güncel tavsiyeyi vermek için ertelemeler yaşayan sektörümüzden ve çiftlerden ipuçları ve hikayeleri instagram hesabımda paylaşmaya devam edeceğim.

Sevgi ve saygılarımla ..
Serdar Özen

CEVAP VER